Ожие спечели Рали Сафари след отпадане на Нювил

Себастиен Ожие
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Себастиен Ожие записа своята четвърта победа от началото на сезон 2021 в Световния рали шампионат (WRC), след като се възползва от отпадането на Тиери Нювил (Hyundai) и спечели на Рали Сафари.

Белгийският пилот на Hyundai контролираше развоя на събитията в кенийското приключение, като имаше аванс от близо минута преди началото на последния ден. Още в първата от пет отсечки в него обаче Нювил счупи задно-дясно окачване на своя i20 Coupe и трябваше да напусне надпреварата.

Това позволи на дуото на Toyota – Такамото Кацута и Ожие да излязат в челото, където се случи логичното и седемкратният шампион безпроблемно стигна да победата. Той изоставаше с 18.1 секунди от своя японски съотборник преди началото на финалните пет етапа, но още до третия той бе заличил пасива си.

В 17-та от общо 18 отсечки Ожие се откъсна на 8.3 секунди пред своя конкурент, преди да даде четвърто време в последния, „бонус етап“ и така да триумфира с обща преднина от 21.8 секунди. Трети на 1:09.5 минути зад победителя се класира Отт Танак (Hyundai), който вчера загуби над две минути в дъжда на последната отсечка, когато неговото предно стъкло се запотяваше и естонецът нямаше видимост.

Все пак шампионът за 2019 спечели финалното изпитание, с което си заслужи петте бонус точки. На 0.7 секунди зад него в последните 10.56 километра се нареди Кале Рованпера (Toyota), който обаче остана едва шести в крайното класиране на ралито, след отпадането си в петък. Трети в „бонус етапа“ завърши Елфин Евънс (Toyota), който също имаше отпадане в петък и финишира ралито десети. Последната бонус точка грабна друг от отпадналите в петък – Дани Сордо (Hyundai).

В генералното класиране Ожие остава начело с актив от 133 точки и преднина от 34 спрямо Евънс. Трети със 77 въпреки отпадането си днес е Нювил.

Сезон 2021 във WRC продължава с Рали Естония, което за втора поредно година ще бъде част от календара и ще се проведе между 15 и 18 юли.

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Турция мечтае след победа над Австрия

Централният защитник Мерих Демирал вкара два гола и Турция спечели с 2:1 срещу Австрия в последен мач от осминафиналите на европейското първенство по футбол, проведен в Лайпциг. Следващият съперник на селекцията на Винченцо Монтела ще бъде Нидерландия, като четвъртфиналът е насрочен за 6 юли в германската столица Берлин. Турският национален..

публикувано на 03.07.24 в 00:01

Нидерландия на четвъртфинал след класика срещу Румъния

Европейският шампион от 1988-а година Нидерландия постигна победа с 3:0 над Румъния на осминафиналите на континенталния турнир в Германия. Нидерландия започна срещата на високо темпо и с натиск в противниковата половина. Още в 6-а минута Шави Симонс стреля от далечна дистанция, но румънският страж внимаваше и улови топката. Четвърт час след..

публикувано на 02.07.24 в 21:11

Джокович с експресна победа на Уимбълдън

Седемкратният шампион на Уимбълдън и финалист от миналата година Новак Джокович (Сърбия) се класира за втория кръг на турнира по тенис на трева от Големия шлем в Лондон (Великобритания) само месец след като претърпя операция на менискуса на дясното си коляно. Вторият поставен Джокович победи преминалия през квалификациите Вит Коприва (Чехия) с..

публикувано на 02.07.24 в 20:31

ЦСКА 1948 продаде звездата си в Турция

Полузащитникът на ЦСКА 1948 Педро Енрике Оливейра или Педриньо, ще продължи кариерата си в турския клуб Коняспор, съобщи сайтът Transfer Merkezi. Според турската медия, 27-годишният ляв полузащитник e подписал договор със зелено-черните за 3 години. Трансферната сума е неназована, но играчът имаше договор със столичани до юни 2025-а година...

публикувано на 02.07.24 в 20:29

Левски иска нов панамски защитник

Българският футболен клуб Левски проявява интерес към панамския национал Едгардо Фариня, съобщава местният журналист Хосе Мигел Домингес в Х. Централният бранител е собственост на Индепендиенте от панамското първенство и цената за правата му е около 150 хиляди евро. Фариня играе рамо до рамо в отбраната на националния отбор на Панама с..

публикувано на 02.07.24 в 17:43

ЦСКА София се подсили с Иван Дюлгеров

ЦСКА София привлече в редиците си българския национален вратар Иван Дюлгеров, съобщиха от клуба. Днес той подписа своя тригодишен договор с най-титулования български клуб. Талантливият страж, който пристига на "Българска армия" със свободен трансфер, има зад гърба си 130 мача в родния елит, а в 55 от тях запазва мрежата си суха. През..

публикувано на 02.07.24 в 17:41
Португалия - Словения

Драма прати Португалия в четвъртфиналите на Европейското първенство

Португалия се класира по изключително драматичен начин на четвъртфинал на Европейското първенство по футбол в Германия, след като елиминира Словения с 3:0 при изпълнението на дузпи и без голове в 120 минути игра. Големият герой за португалците беше Диого Коща - вратарят спаси всичките три наказателни удара след края на играта, а също така..

публикувано на 02.07.24 в 06:59