Лудогорец би Левски по навик, Марселиньо си взе сбогом

Марселиньо си тръгна от Разград сред шпалир.
Снимка: БТА

Лудогорец ознаменува спечелването на деветата поредна титла на България с категоричен домакински успех с 3:0 над Левски.
Разградчани, които в днешния ден получиха купата и шампионските медали за сезон 2019/20, не оставиха никакво съмнение в превъзходството си и зарадваха с играта си привържениците на футбола в Северна България, както и собствениците Кирил и Георги Домусчиеви, които бяха на трибуните на "Хювефарма Арена". Сред зрителите на мача бе и собственикът на Левски Наско Сираков, който обаче напусна спортното съоръжение в 85-ата минута.

Загубата намали драстично шансовете на столичани за място в Лига Европа кръг преди края на сезона в Първа Лига. Те остават на втора позиция с 53 точки, но конкурентите им Славия (52), ЦСКА-София (53) и Локомотив Пловдив (50) играят по-късно днес и утре. Лидерът Лудогорец е далеч напред със 73 точки.

Преди началото на мача имаше кратка церемония, в която ръководството на Лудогорец благодари на плеймейкъра Марселиньо, който напуска клуба след девет години, 347 мача и 98 гола във всички турнири. Натурализираният национал на България бе придружен на терена от двете си деца, а от Лудогорец обявиха, че вадят от употреба фланелката с номер 84, с която той играеше. 35-годишният Марселиньо не взе участие в днешния мач, а по всяка вероятност няма да играе и в последния кръг срещу Славия през уикенда.

Срещата на стадион "Хювефарма Арена" в Разград не започна в особено високо темпо и ситуациите за гол пред двете врати не следваха една след друга. Домакините имаха по-голям контрол над топката и се задоволяваха с това да я разиграват предимно в центъра на терена.

Така се стигна до 24-тата минута, в която Вандерсон направи пробив по лявото крило. Българският национал комбинира с Каули Оливейра, навлезе в наказателното поле на Левски и бе спънат от Мартин Райнов, а съдията Николай Йорданов не се поколеба да даде дузпа. Зад токата застана Козмин Моци, който с плътен шут в долния ляв ъгъл на вратата на Георги Георгиев вкара за 1:0.

Левски опита да се активизира след попадението и в 31-вата минута Найджъл Робърта се откъсна от бранителите на съперника. Холандецът обаче се забави и Моци му отне топката. Десет минути по-късно Деян Лозев пропусна най-добрия шанс за "сините". Крилото бе забравено в наказателното поле на Лудогорец, но от чиста позиция стреля много слабо и право в ръцете на вратаря Ренан. Съдийската тройка маркира засада в ситуацията, но при повторенията ясно се видя, че такава нямаше.

Веднаха след началото на второто полувреме Паулиньо опита да изравни от воле, но ударът му от малък ъгъл попадна право в ръцете на вратаря на Лудогорец.

В следващия четвърт час играта продължи да се води в темпото, в което приключи първото полувреме. След преминаването на 60-ата минута обаче съпротивителните сили на Левски свършиха и на терена имаше само един отбор - този на Лудогорец.

В 65-ата минута Мавис Чибота бе изпуснат от централните бранители на "сините" и покачи на 2:0, изведен очи в очи с вратаря Георгиев.

Десет минути по-късно резервата Дан Битон покачи на 3:0. Израелският национал се оказа на стрелкова позиция след многоходова акция и с плътен шут с левия крак записа името си сред голмайсторите.

Малко преди последния съдийски сигнал страстите на терена се разгорещиха след спор между Стефан Баджи и Иван Горанов, което едва не доведе до сбиване между футболистите на двата отбора. В крайна сметка ситуацията бе овладяна от съдията Николай Йорданов с жълти картони за двамата играчи.

Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Игор Йовичевич дебютира с победа начело на Лудогорец

Шампионът на България за последните 13 сезона Лудогорец постигна рутинна победа с 2:0 при гостуването си на Ботев (Враца) в мач от 10-ия кръг на Първа лига.  Визитата на "орлите" бе съвсем символична, тъй като мачът се игра на техния стадион "Хювефарма Арена" в Разград. На стадион "Христо Ботев" във Враца в момента се извършва подобряване на тревното..

публикувано на 29.09.24 в 23:12

Четири медала за България от Балканиадата по художествена гимнастика в Будва

Четири отличия спечелиха българските състезателки от Балканското първенство по художествена гимнастика в Будва (Черна гора). България беше представена от националките Антоанета Цанкова при девойките и Ивайла Горанова при жените. Възпитаничката на Николай Боев Антоанета Цанкова завоюва две сребърни отличия - на финалите на бухалки и на лента, а на обръч..

публикувано на 29.09.24 в 23:07
Нургюл Салимова

България отново ще има представители на световната купа по шахмат

България отново ще има представители на световната купа по шахмат.  Надпреварата ще  се проведе през 2025 година,  а с блестящото си представяне в турнира през 2023-та Нургюл Салимова заслужи отново място в Турнира на претендентките. България завърши на 10-о място при жените на Олимпиадата, а при мъжете бяхме 27-ми. Държавите трябва да..

публикувано на 29.09.24 в 21:01
Попадението на Кристиан Макун донесе победата на Левски над Арда

Дебютният гол на венецуелския защитник Кристиан Макун донесе победата на Левски с 2:1 при домакинството на Арда в мач от 10-ия кръг на Първа лига. Успехът остави столичани на първото място в класирането с 25 точки, с три повече от втория Лудогорец, който има два мача по-малко. Другият гол за победата бе дело на тарана Александър Колев от дузпа, а за..

публикувано на 29.09.24 в 20:54
Алекс Тоткова

Златен и сребърен медал за България на ЕП по спортно катерене

Златен и сребърен медал спечелиха българските състезатели на европейското първенство по спортно катерене за юноши и девойки, което се проведе във френския град Троа. Участниците, разделени в трите възрастови категории на катеренето U16 (Youth B), U18 (Youth A), U20 (Juniors), се състезаваха за призовите места  в дисциплините трудност, боулдър и..

публикувано на 29.09.24 в 20:12

Кикбоксьорите Борислав Радулов и Калоян Трайков със световни купи от Узбекистан

Световният шампион Борислав Радулов триумфира с титлите в двете категории, на които участва в стила пойнт файтинг при мъже до 57кг и до 63кг. на Световната купа в Узбекистан. Фурор предизвика 18-годишният Калоян Трайков, който спечели три Световни купи, от които две бяха при юноши старша възраст в категории до 74кг и до 79кг. Трайков участва и при..

публикувано на 29.09.24 в 20:08
Ботев (Пловдив) победи ЦСКА 1948 с късен гол на черногореца Мараш

С късен гол на влезлия като резерва черногорец Алекса Мараш отборът на Ботев (Пловдив) спечели с 1:0 при гостуването на ЦСКА 1948 в Бистрица. Двата отбора изиграха равностоен мач и нулевото равенство изглеждаше логичен завършек, но пет минути преди края капитанът на Ботев Ивелин Попов пусна извеждащ пас за Мараш, който майсторски вкара единствения гол..

публикувано на 29.09.24 в 18:45