България показа световно ниво във високопланинското бягане

Емили Хоугууд, Бритъни Питърсън и Антония Григорова
Снимка: Пирин Ултра

Първи медал за страната ни в Световните серии по скайрънинг при жените - на родна земя Антония Григорова зае третото място на почетната стълбичка в дисциплината Скай Екстра в състезанието Пирин Ултра, което се проведе през последните три дни.

"Имаше силно международно участие. Доста от елитните състезатели се отказаха и не успяха да завършат. За мен си беше голяма битка. За първи път успях да се кача на стълбичката, което ме радва, но пък изгубих второто място на финален спринт" - разказа пред БНР Григорова.

Тя измина предизвикателното 66-километрово трасе (с денивелация от 4400 м) за 9 часа и 39 минути, на едва 22 секунди след финиширалата втора Емили Хоугууд от Зимбабве.

Това не е първи медал за страната ни в Световните серии по скайрънинг. През 2016 г. Кирил Николов-Дизела финишира втори на най-престижното състезание от такъв тип в Северна Америка, Run the Rut. Същата година той извоюва трето място в Limone Extreme Skyracе, Италия, а през 2017 г.  - трето място в "Олимпус маратон" в Гърция, отново кръг от Световните серии.

Тази година "късата" дистанция на Пирин Ултра също беше част от Световните серии в дисциплината Скай Екстра - осми, финален етап. Първото място при жените беше заето от американката Бритъни Питърсън, с време 9 часа и една минута, с което беше подобрен рекордът по това трасе с повече от два часа.

Ето какво разказа пред БНР Питърсън: "Беше красиво! Толкова много планини във всички посоки! Трасето беше много предизвикателно и трудно - три дълги части с изкачване от над 4000 метра. Започнах бавно и този подход се оказа печеливш - чувствах се толкова силна, колкото се надявах, във втората част. Това ми помогна да имам по-голяма преднина за втората половина, знаех, че трябва да завърша силна, за да се уверя, че ще успея на финала. Накратко - чудесен ден, обичам този район! Супер състезание и забавно преживяване! Много съм благодарна за възможността да дойда в България".

Бритъни беше подкрепяна от сънародничката си Хилъри Джерарди, която беше събрала достатъчно точки, за да не стартира, a само да приеме титлата в крайното класиране в Скай Екстра. Тази дисциплина е с трасета, които са едновременно екстремно трудни като техничност и ултра дълги - от 50 км до 100 км, с минимум 3200 м вертикално изкачване. През 2018 г. Скай Екстра включва 8 старта, като за финалното класиране се вземат предвид четирите най-добри резултата на бегачите.

При мъжете по 66-километровото трасе на Пирин Ултра победител е испанецът Пере Аурел. Той постави рекорд и измина разстоянието за 7 часа и 44 минути - с почти три часа по-малко от предишното постижение. Тази победа нареди испанския бегач на първо място в световната класация в Скай Екстра, след вълнуваща битка с Андре Джонсън и Дмитрий Митяев. Дотогава Митяев беше номер едно в света в тази дисциплина. На седмия кръг от Световните серии, който се проведе в Испания (Ултра Пиринеи), обаче, той получи травма в коляното и до последния момент не беше сигурно дали ще може да стартира в Банско. В крайна сметка, той се включи в надпреварата, заемайки третото място. Втори финишира французинът Бенат Мармисол.

Сред първите 10 най-добри в Пирин Ултра се нареди и младата ни надежда в планинското бягане - Александър Спасов, който зае 7-ото място.

Кирил Николов-Дизела, който участва в редица състезания през последните месеци, въпреки неизлекувана стара травма, застана на старта и в Банско, но прекрати участието си при хижа Пирин.

Родната ни планина затрудни чуждестранните бегачи. Номер едно в световната класация по скайрънинг при жените - Рагна Дебатс, спря състезанието на Тевно езеро. Рускинята Екатерина Митяева, която седмица по-рано зае първото място в Ултра Пиринеи, отпадна на хижа Демяница.

В дългата дистанция - 160 км, победител при мъжете е Божидар Антонов. Той финишира за 29 часа и 33 мин, следван от Димитър Атанасов и Калоян Пейчев.

"С изключение на 50-те скучни равни километра, трасето е доста трудно и предлага голямо предизвикателство за участниците, поставяйки физика и дух на сериозни изпитания. Адмирации за всички справили се и най-вече - за последните участници, те са хората с най-силна воля, защото не мога да си представя какво друго ги движи напред толкова дълго. Браво и на тези, които прецениха възможностите си и решиха да отстъпят за момента, защото добрата преценка е гаранция за успешно дълголетие в спорта" - каза пред БНР Антонов, който това лято счупи рекорда за скоростно преминаване по Ком-Емине.

При жените първа на 160 км се класира македонката Мери Мирческа (42 часа и 57 мин), а на второ и трето място - българката Анета Ралчева и румънката Адина Типей.

Над 200 участници от 25 страни застанаха на старта на състезанието. Официалното откриване беше на 5-и октомври и съвпадна с празника на Банско. Елитните атлети, които бяха представени на откриването, бяха приветствани и от кмета на Община Банско Георги Икономов.

В организацията и провеждането на Пирин Ултра участваха десетки доброволци, сред тях бяха и няколко екипа на състезания-конкуренти.

Младен Данков - организатор на скайрънинг състезанието Adventure Sky Run: "Конкуренция няма. Идеята е да вдигнем нивото на състезанията, допълвайки се. Плюс факта, че Пирин ултра (късото трасе) е част от световните серии. Сравняваме часовниците - ниво, изисквания и пр. И най-вече се радваме, когато става нещо хубаво".

Скайрънингът като спорт е създаден през 1992 година от италианеца Марино Глакомети и негови сподвижници. През 90-те години на миналия век те поставят началото с първите състезания  на Монблан и Монте Роса. Към момента се провеждат над 200 състезания в 65 страни с над 30 000 участници. Популярността на спорта продължава да расте и с включването на Пирин Ултра в Световните серии България става част от това развитие.

"Получихме удължение на договора за Световната купа до 2021 г., т.е. състезанието остава в България за следващите три години" - каза директорът на Пирин Ултра Димитър Димитров.

Ансамбъл (жени)

Четири гимнастички напускат ансамбъл (жени)

Четири гимнастички от женския ансамбъл по художествена гимнастика напускат състава, това заяви в ефира на БНТ президентът на Българската федерация Илиана Раева. Желание да напуснат отбора, който се класира на четвърто място на олимпийските игри в Париж, са изразили Камелия Петрова, Маргарита Василева, Магдалина Миневска и Рейчъл Стоянов. Стоянов все още..

публикувано на 06.10.24 в 13:44
Стефани Стоева

Титла за Стефани Стоева в София, Налбантова е №4 на световното

Стефани Стоева спечели титлата на единично жени на международния турнир по бадминтон в зала "Европа" в София.  На финала тя постигна успех над третата поставена националка Гергана Павлова след обрат с 18:21, 21:15, 21:8 за 56 минути.  Стефани Стоева стигна до трофея след шест поредни победи, след като започна от квалификациите.  По-късно..

публикувано на 06.10.24 в 12:37
Данийл Мадведев

Медведев обърна Арналди и е на осминафинал в Шанхай

Руският тенисист Данийл Мадведев се наложи над италианеца Матео Арналди с 5:7, 6:4, 6:4 в третия кръг на силния тенис турнир в Шанхай от сериите "Мастърс" 1000 с награден фонд от близо 9 милиона долара. На осминафиналите на турнира той очаква победителя от двубоя между гърка Стефанос Циципас и Александър Мюлер от Франция. Мачът между двамата..

публикувано на 06.10.24 в 11:48
Лионел Меси не вкара гол, но Интер спечели

Интер Маями печели, Меси влезе като резерва

Отборът на Интер Маями постигна победа над Торонто с 1:0 с късен гол на Лео Кампана, който засече подаване на уругваеца Луис Суарес с десния крак в 93-ата минута. Това бе осми гол на Кампана за сезона и трети в последните пет мача. Вратарят на Интер - Оскар Устари, направи седем спасявания. Звездата на Интер - Лионел Меси, се появи на терена..

публикувано на 06.10.24 в 10:09
Франческо Баная

Италианeцът Франческо Баная спечели Гран при на Япония

Италианският пилот на Дукати - Франческо Баная, спечели Гран при на Япония по мотоциклетизъм в клас MotoGP, кято остави да себе си лидера в класирането Хорхе Мартин в Дукати-Прамак. Баная доминираше в състезанието, като поведе още малко след старта, като изпревари испанеца Педро Акоста. На трето място завърши друг испанец - шестракратният..

публикувано на 06.10.24 в 09:44
Реал (Мадрид) се наложи над Виляреал с 2:0

Реал надигра Виляреал, но Карвахал се контузи тежко

Отборът на Реал (Мадрид) се наложи над Виляреал с 2:0 в мач от испанската Ла Лига. Уругвайският национал Федерико Валверде откри резултата за домакините след четвърт част игра, като се възползва от асистенция на Лука Модрич.  Винисиус Жуниор затвърди успеха на Реал в 73-ата минута, като този път в ролята на асистент бе голмайсторът на първото..

публикувано на 06.10.24 в 08:53
Интер победи Торино с 3:2

Интер повали Торино в мач с пет гола

Отборът на Интер победи Торино с 3:2 в мач от седмия кръг на италианската Серия А. Шампионът на Италия игра с човек повече на терена от 20-ата минута, когато Гилермо Марипан от Торино бе изгонен от терена с директен червен картон. Френският национал Маркюс Тюрам вкара два гола да Интер до 35-ата минута, с които "нерадзурите" взеха добър..

публикувано на 06.10.24 в 08:43