Португалия е новият крал на Европа

| обновено на 11.07.16 в 08:43
Португалия
Снимка: sportal.bg

Съставът на Португалия е новият европейски шампион по футбол. Португалците надиграха считания за фаворит отбор на домакините от Франция с 1:0 след продължения в големия финал на шампионата на Стария континент, изигран на "Стад дьо Франс" в парижкото предградие Сен Дени. Редовното време приключи наравно 0:0, а победния гол за португалците вкара резервата Едер в 109-ата минута.

Голямата звезда на иберийците Кристиано Роналдо пропусна почти целия мач, като бе принудително сменен още в средата на първото полувреме. Интересен факт е, че победата за португалците дойде след само една минута в редовното време.

Първото полувреме бе сравнително скучно като за финал на Европейско първенство. Все пак домакините от Франция владееха повече топката и бяха по-добрият отбор на терена през първите 45 минути. Защитата на "петлите" и застаналия зад тях Уго Лорис нямаше много работа и грижи през първата част, докато същото не може да се каже за колегата му Руи Патрисио.

Първата сериозна опасност бе за тима на Португалия. Луиш Нани получи дълъг пас от Седрик, овладя на гърди и стреля, но изпълнението му бе неточно. След 10 минути игра Руи Патрисо трябваше да се намесва решаващо след удар с глава на Антоан Гризман, който насочи топката към горния десен ъгъл, но стражът на "мореплавателите" с една ръка изби в ъглов. След центрирането от него, с глава засече Оливие Жиру, но прати право в ръцете на вратаря.

Португалците понесоха тежкия си удар още в 17-ата минута, когато капитанът и голямата звезда Кристиано Роналдо трябваше да напусне терена. Тогава той падна на терена, хвана се за коляното и очите му се обляха в сълзи. По-рано бе ударен тежко от Пайе. Селекционерът Фернандо Сантош бе видимо притеснен, след като разбра, че трябва да извади от игра най-скъпия си футболист, изведен с носилката и под зоркия поглед на лекарския екип. На негово място влезе Рикардо Куарешма, който изигра страхотен мач.

По този начин Роналдо не успя да подобри рекорда на Мишел Платини за най-много голове на европейско първенство – и двамата имат по 9. Антоан Гризман стана голмайстор на турнира с 6 гола, Роналдо завърши с 3. Освен това Гризман вече постави рекорд с най-много попадения в еминационната фаза на еврофинали – 5. Друго изгодно положение за французите дойде в 34-тата минута – Муса Сисоко отправи истинска бомба, след като финтира по страхотен начин Андриен Силва в наказателното поле. Патрисио обаче демонстрира рефлекс и изби.

Второто полувреме започна с бързи атаки и към двете врати. Първият точен удар през вторите 45 минути бе отправен от Гризман, след изключителен пас на Кингсли Коман. Той влезе на мястото на Димитри Пайе, за да направи много добро полувреме. Играчът на "Атлетико" навлезе в наказателното поле и шутира по земя, но Руи Патрисио бе на мястото си и улови.

След като изминаха 60 минути от срещата, мачът влезе в историята – стана първият финал на европейско първенство, в който няма отбелязани голове след час игра. Пет минути след това "сушата" можеше да бъде нарушена. Коман центрира в наказателното поле към Гризман, който засече с глава и отправи коварен удар, но топката премина на сантиметри от напречната греда. Всички в състава на Франция се хванаха за главите – страхотна възможност. Франция продължи да натиска съперника си и в 75-ата минута Руи Патрисио отново спаси отбора си, като отрази силен удар на Оливие Жиру, който бе отлично изведен.

Десет минути преди края на редовното време станаха двете най-добри и опасни положения за "мореплавателите". Нани накара Лорис да вади под гредата с центриране, което се оказа удар, а след това Куарешма стреля със задна ножица в опит да направи добавка. Вратарят на Тотнъм се справи и при този случай. В 84-тата минута Муса Сисоко пробва късмета си с бомбен удар от дистанция, но Патрисио за пореден път показа на "петлите", че няма да пусне гол във вратата си. Напрежението пред вратата на Португалия бе до последно – във втората минута на добавеното време влезлият като резерва Пиер Жиняк получи в наказателното поле, преодоля с лекота Пепе и стреля покрай вратаря, но топката се отби от дясната греда.

Стигна се и до продълженията, в които французите пак действаха доста по-уверено и настоятелно, но атаките им бяха парирани отлично от португалските защитници. Въпреки това в 104-тата минута нападателят на "мореплавателите" Едер бе много близо до гола. Той засече с глава центриране и принуди Лорис да се намесва решително. Това бе най-интересното положение за първото продължение. През вторите 15 минути Рафа Герейро сериозно разтресе напречната греда от пряк свободен удар. Домакините имаха претенции срещу съдията Клатенбърг заради това, че го е отсъдил, защото Едер игра с ръка, а не Косчелни, както посочи англичанинът.

Дойде и решаващата 109-а минута, в която португалската част от "Стад дьо Франс" избухна. "Мореплавателите" направиха отлична атака, Едер пое топката, спечели терен и с топовен удар от сериозна дистанция не остави абсолютно никакви шансове на Уго Лорис. Шутът бе по земя и кълбото влетя в долния десен ъгъл, въпреки плонжа на стража – 1:0. До края французите не успяха да се съвземат от шока, въпреки че опитаха да атакуват вратата на Руи Патрисио, но твърде апатично, шаблонно и по начин, който нямаше как да им донесе успех.

Така Португалия триумфира с титла от шампионат на Стария континент.

Репортажа на Христо Денев можете да чуете от звуковия файл.