Испания допусна поражение от Хърватия

Европейският шампион Испания загуби драматично с 1:2 срещу Хърватия в последния си мач от груповата фаза на Евро 2016, след като водеше с 1:0.
В седмата минута на двубоя в Бордо тимът на Испания поведе в резултата след първата си по-опасна атака в двубоя. Голът отбеляза Алваро Мората, който на празна врата засече центриране отдясно на Сеск Фабрегас. Давид Силва също имаше сериозен принос за попадението, след като изведе отлично Фабрегас.
Седем минути по-късно след грешка в защитата на Испания топката достигна до Иван Ракитич, който стреля без забавяне, но техничният му удар срещна гредата и тупна точно на голлинията на испанската врата.
В последните секунди на първата част хърватите достигнаха до равенство. Иван Перишич проби отляво, центрира и Никола Калинич технично се освободи от защитата на европейския шампион и изравни резултата.
След почивката испанците отново владееха повече топката, разигравайки в типичен стил с множество подавания в противниковата половина.
В 71-ата минута Симе Вършалко закачи Давид Силва в наказателното поле и главният съдия Бьорн Куйперс отсъди спорна дузпа за "ла фурия". Вратарят на хърватите Даниел Субашич спаси неубедителния удар от бялата точка на защитника Серхио Рамос. При отсъждането на дузпата жълти картони получиха капитанът Дарио Сърна и Вършалко.
В 88-ата минута Иван Перешич донесе ценния успех в полза на хърватите. Нападателят беше изведен от Калинич при бърза контраатака и на скорост напредна в наказателното поле и със силен удар преодоля Давид де Хеа, който беше безпомощен на голлинията.
С този успех Хърватия спечели първото място в група "D" и има актив от седем точки. Испания остана на втората позиция с точка по-малко от днешния си противник. Победата е първа за хърватите срещу "ла фурия" в последните 22 години.
На осминафиналите, на 27 юни, испанците ще играят срещу Италия в повторение на финала от Евро 2012. Испания отстрани "адзурите" с дузпи на четвъртфиналите на шампионата на Стария континент през 2008 година.
Хърватите ще научат своя следващ противник утре вечер.