Ο Νίκος Δεσύπρης είναι γεννημένος στην Αθήνα αλλά από το 2012 ζει στην Βουλγαρία. Από συνέντευξή του στην εφημερίδα Καπιτάλ μαθαίνουμε ότι όταν ήταν μικρός είχε πολλές προκαταλήψεις προς την χώρα μας αλλά όταν βρέθηκε εδώ για δουλειά την ερωτεύτηκε. Η βασική του ασχολία είναι το μάρκετινγκ (σπούδασε στην Αγγλία) αλλά το χόμπι του είναι η φωτογραφία. Αφού δημιούργησε την εφαρμογή All 4 Sofia με πληροφορίες για την πρωτεύουσα αλλά και ευκαιρίες για διαφήμιση μικρομεσαίων επιχειρήσεων τώρα εξέδωσε ένα άλμπουμ με τις αγαπημένες του εικόνες. «Οι άνθρωποι εδώ είναι ζεστοί και συνεργάσιμοι», λέει ο κύριος Δεσύπρης.
Λέει ότι δεν αισθάνεται ξένος στη Βουλγαρία εδώ και πολύ καιρό. Εδώ είναι το σπίτι του, έμαθε βουλγαρικά και, όπως οι περισσότεροι συμπατριώτες μας, παρακολουθεί την πολιτική κατάσταση στη χώρα. Αλλά το μεγαλύτερο πάθος του, αυτό που γεμίζει τις..
Η μαθήτρια Νία Παρούσεβα από το 26 ο Γυμνάσιο-Λύκειο «Γιορντάν Γιόβκοβ» στην Σόφια κέρδισε ατομικό μετάλλιο για εξαιρετική παρουσίαση στο Space Camp Turkiye. Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 200 μαθητές από 5 κράτη. Η Νία συμμετείχε με υποτροφία στην..
Παιδικές εκδηλώσεις διοργανώνονται στην «Σκηνή Χάλιτε» (Στσένα Τσεντράλνι Χάλι). Πολλές από αυτές είναι στα αγγλικά. Κάθε Σάββατο θα έχει κουκλοθέατρο. Στις 10 Αυγούστου θα έχει εργαστήριο με κουκλοθέατρο σκιών με τίτλο «Υποβρύχιος κόσμος». Τα..