Радостина Лулова и Здравко Петров от "Юнак" станаха европейски вицешампиони

интервю на Станислава Георгиева с Радостина Лулова

Две европейски вицешампионски титли по екипировъчен силов трибой спечелиха в първенството на стария континент атлетите от Спортен клуб "Юнак" в Кърджали. Радостина Лулова, в кат. до 63 кг при жените с общ резултат 550 кг в трите движения, и Здравко Петров, в кат. до 83 кг при мъжете с общ резултат 772.5 кг, извоюваха сребърните медали в трибоя в оспорвана борба с елитни състезатели в Люксембург. Радостина бе безкомпромисна в движението клек, където зае първото място и златен медал с подобрен личен резултат от 232.5 кг. За пореден път на голямо състезание, всички национални състезатели са представители на кърджалийския клуб по спортен трибой.

"Конкуренцията е много сериозна. Тази година всички са в пика на подготовките си, тъй като тази година се раздават квоти за световните игри и всички състезатели, които участваха, бяха много подготвени", коментира за Радио Кърджали вицеевропейската шампионка Радостина Лулова. Тя обясни, че доволна от представянето си, още повече, че битката за второто място е била изключително оспорвана:

"Спечелих златния медал на клек. Много се гордея с този резултат от 232.5 кг - победих две основни конкурентки - украинка и германка. Украинката стана първа. Тя е легенда в екипировъчния трибой, така че тя беше категорична. Всъщност с германката се борихме за второто и третото място."

Постижението на Радостина в трибоя от 550 кг тотал е личен рекорд за нея. Резултатът от 232.5 кг в клека е както лично постижение, така и национален рекорд.

На това европейско първенство най-добрите си резултати до момента записа и Здравко Петров и спечели сребро в клека с 310 кг и бронз на тягата с 262.5 кг. С общ резултат 772.5 кг той стана втори на европейското по силов трибой в своята категория до 83 кг

И на това състезание националният отбор на България бе представен от атлетии на кърджалийския спортен клуб "Юнак". Маргарита Кирилова в кат. жени до 57 прави лични постижения във всяко едно движение, но конкуренцията е толкова голяма, че тя не успява да вземе медал. Травма пречи на Йордан Иванов да направи успешни опити на клека и да покаже възможностите си. Също изострена травма е причината и Александър Пеловски да не успее в своята категория.

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.